Gross mamlakatda sug‘urta kompaniyalari orasida birinchi o‘rinni egalladi
O‘zbekiston marketing uyushmasi yuritadigan Milliy brendlar reytingida Gross sug‘urta kompaniyasining brendi mamlakatimizdagi brendlar va O‘zbekistonda taqdim etilgan barcha xalqaro brendlar orasida 10-o‘rinni va mamlakatimizdagi sug‘urta kompaniyalari orasida birinchi o‘rinni egalladi.
Kompaniya 2022-yilni an’anaviy ravishda ijobiy ko‘rsatkichlar bilan yakunlamoqda. Bugungi kunda kompaniya 3 milliondan ortiq mijozlarga moliyaviy xizmatlar ko‘rsatmoqda, ular orasida yirik kompaniyalar, shu jumladan xalqaro kompaniyalar ham bor. Ular O‘zbekiston hududida o‘z faoliyatlarini olib borgan holda yuqori sifatli servis xizmatlari va moliyaviy ishonchlilik tufayli Gross kompaniyasini tanlamoqda.
2022-yilda kompaniya 626 466 ta yangi shartnomalar tuzdi, bunda u 285 mlrd so‘m miqdorda sug‘urta mukofotlarini ishlab topdi hamda 219 trln so‘m miqdorda majburiyatlarni o‘z zimmasiga qabul qildi. Shuning bilan bir qatorda Gross kompaniyasi 5250 ta sug‘urta hodisasi bo‘yicha sug‘urta da’volarini qanoatlantirgan holda 62,7 mlrd so‘mdan ortiq miqdorda sug‘urta tovonlarini to‘lab berdi.
Bugungi kunda Gross sug‘urta kompaniyasi O‘zbekistonda sug‘urta sohasida eng yirik va ishonchli bo‘lgan kompaniyalar reytingida barqaror o‘rinni saqlab kelmoqda. Kompaniya 2022-yilda Fitch Ratings xalqaro kapital bozorlari uchun yetakchi reyting agentligidan “barqaror” degan prognoz bilan “B+” darajasida moliyaviy barqarorlik reytingini olgan holda mamlakat va jahon bozorlaridagi o‘zining moliyaviy ishonchliligini yana bir bor isbotladi.
Gross kompaniyasi aholi orasida xabardorlik darajasini oshirish ustida doimiy ravishda ishlar olib borgan holda mijozlar uchun innovatsion servislar va yangi mahsulotlarni faol ravishda joriy qilib kelmoqda. Buni 2022-yilda o‘tkazilgan TAF!2022 reklama festivalida berilgan uchta mukofot ham isbotlab turibdi. Xalqaro hay’at “Milliy qadriyatlar qo‘llangan kampaniya” nominasiyasida “platina” mukofotini, mamlakatimiz hakamlar hay’ati esa “Yangi mahsulot yoki xizmatlarni joriy qilish” nominasiyasida “oltin” hamda “Digital kampaniya” nominasiyasida “bronza” mukofotini berishga qaror qildi. Shuningdek, Gross kompaniyasi Red Jolbors 2022 Markaziy Osiyo kommunikasiyalar festivalida Film Craft: Cinematography nominasiyada “kumush” sohibi bo‘ldi.

Страховая компания Gross признана одним из лучших брендов страны
В национальном рейтинге брендов, который ведет Маркетинговая ассоциация Узбекистана бренд страховой компании Gross занял 10-место среди всех отечественных и международных брендов представленных в Узбекистане, и 1-место среди страховых компаний страны.
2022 год компания традиционно завершает с положительными показателями. На сегодняшний день компания оказывает финансовые услуги более 3 миллионам клиентов, среди которых крупнейшие компании, в том числе международные, которые ведут деятельность на территории Узбекистана и выбирают Gross из-за высокого качества сервиса и финансовой надежности.
За 2022 год компания заключила 626 466 новых договоров, заработав страховую премию в размере 285 миллиардов сумов, тем самым приняв на себя обязательства на 219 триллионов сумов. Вместе с этим, Gross выплатила более 62,7 миллиарда сум страховых возмещений, удовлетворив 5250 страховых случаев.
На сегодняшний день страховая компания Gross продолжает сохранять устойчивую позицию в рейтинге самых крупных и надежных компаний в области страхования в Узбекистане. Она в очередной раз доказывает свою финансовую надежность на отечественном и мировом рынках получив в 2022 году рейтинг финансовой устойчивости на уровне «B+» с прогнозом «стабильный» от ведущего международного рейтингового агентства для международных рынков капитала Fitch Ratings.
Gross активно внедряет инновационные сервисы и новые продукты для клиентов, постоянно работая над повышением уровня информированности среди населения. Это доказывают присвоенные в 2022 году три награды на рекламном фестивале TAF!2022. Международное жюри присудило «платину» в номинации «Кампания с использованием национальных ценностей», а отечественное жюри дало «золото» в номинации «Запуск нового продукта или услуги» и «бронзу» в номинации «Digital кампания». А также «Серебро» на Центральноазиатском фестивале коммуникаций Red Jolbors 2022 в номинации Film Craft: Cinematography.